Optimus: Češi přeměňují plastový odpad na olej

Optimus: Češi přeměňují plastový odpad na olej

Česká start-up společnost Plastoil Europe vyvinula recyklační technologii, která dokáže běžný plastový odpad proměnit v olej.

Zelená technologie Optimus: Češi přeměňují plastový odpad na ropu.

Česká start-up společnost Plastoil Europe vyvinula recyklační technologii, která dokáže běžný plastový odpad proměnit v olej. První plně funkční mobilní jednotka společnosti - výsledek osmi let výroby - byla nedávno představena a letos bude uvedena na trh.

Optimus, jak společnost nazývá svou mobilní technologií pro přeměnu plastového odpadu na ropu, pracuje chemickým s procesem „tepelné depolymerace“. Intenzivní teplo v podstatě rozkládá plastické polymery, které jsou reformovány a destilovány zpět do syntetické kapalné formy - obrácením původního postupu používaného k výrobě tohoto zboží z ropných produktů.

Petr Kalianko, generální ředitel společnosti Plastoil Europe, předvedl a vysvětlil základy procesu pro Českou televizi při nedávném odhalení mobilní jednotky Optimus: "V odpařovacích nádobách se zkapalněný plast odpařuje a kondenzuje." Po vypuštění a ochlazení na teplotu asi 100 stupňů Celsia je vhodný pro další použití.“

Optimus umí zpracovat například PVC a PET lahve, použité jogurtové obaly, polystyrénové obaly potravin a plastové nákupní tašky - druhy každodenního balení, který ekologicky smýšlející spotřebitelé třídí ve všudypřítomných žlutých recyklačních nádobách.
Výsledný olej lze použít přímo v průmyslu - například v petrochemickém, rafinérském, energetickém a dopravním průmyslu - přeměnou na ekologické palivo nebo recyklovaný plast.

Chemický inženýr Lubomír Lukač, konzultant projektu, vysvětluje: „Mezi produktem technologie Optimus a ropou není žádný rozdíl. To znamená, že může skončit v benzínu nebo naftě. Pokud jde o plasty, v podstatě končí v čistém polyethylenu, v čistém polypropylenu, v čistém polystyrenu. “
Před deseti lety měl laboratorní prototyp Optimus kapacitu jen 2 kilogramy. První zkušební jednotka v terénu, která byla uvedena do provozu v roce 2012, měla kapacitu 200 kilogramů denně. Po letech práce na zlepšení celkové účinnosti je to opět desetkrát více.

Optimus spolehlivě převádí 1 kg plastového tříděného materiálu s maximální spotřebou 1kWh na 1 litr kvalitní suroviny - oleje. Nyní jde o komerčně implementovatelnou technologii, řekl projektový manažer Eduard Wipplinger České televizi: „Většina potenciálních zákazníků jsou společnosti zabývající se odpadem nebo komunální společnosti a provozovatelé nakládání s odpady. Existují však i zákazníci, kteří jsou nezávislými investory a hledají příležitosti, jak proměnit odpad ve zdroje.“

A co víc, Optimus je umístěn ve svém vlastním kontejneru ISO (pro usnadnění přepravy) a snadno se připojuje k několika zařízením (modulům) společně, čímž se zvyšuje rozsah výroby.

Zdroj: Optimus Recycling

Vloženo Od